Sposoby na skuteczne sprzątanie

Sprzątanie domu czy mieszkania to zdecydowanie zmora wielu kobiet. Nie dość, że zajmuje sporo czasu, to jeszcze jak wleci nam dziecko z dworu, to w ogóle nie widać naszego wysiłku. Stąd wiele osób nie lubi sprzątać, a wręcz jest to najgorsza chwila w jego tygodniu. Sama jakoś nie tryskam energią na tą myśl, ale jak trzeba to zrobić, to trzeba. Kiedyś na blogu pisałam o tym ,,Jak utrzymać porządek w pokoju", zatem nie będę się powtarzać i dziś uzupełnię tą wiedzę o przydatne produkty do sprzątania. Zaznaczę jednak, że żadna tam ze mnie perfekcyjna Pani Domu. Dzisiejszy wpis opieram na swoich spostrzeżeniach i doświadczeniach. Chętnie poczytam również Wasze porady, które zamieszczajcie w komentarzach.

jak-szybko-posprzątać

Skuteczne sprzątanie


Na pierwszym miejscu zdecydowanie stawiam na dobry odkurzacz. Bez niego ani rusz! Szczególnie gdy mamy psa i dzieci oraz w pokojach jest wykładzina lub dywan. Żadną miotłą, mopem czy ściereczkami nie wyczyścimy w szybkim tempie jakiś zakamarków, kątów czy nawet kanapę, jak właśnie odkurzaczem. Nie zlikwiduje nam plam na podłodze, jednak pozbycie się na niej wszelkiego kurzu i paprochów, ułatwi nam później ewentualne mycie podłogi. Nie wiem jak u Was, ale u mnie na kanapie co chwilę jest sporo sierści od psa, albo piachu, stąd odkurzacz szybko rozwiązuje ten problem. Niby to oczywiste, ale pamiętajcie, że worki do odkurzaczy też potrzebują wymiany. Gdy jest już pełen, to słabo wciąga cokolwiek. Choć starczają na długo sama wiem po sobie, że o tym zapominam. W sklepie internetowym Worwo.pro znajdziecie tanie, syntetyczne worki do każdego typu odkurzacza. Chyba, że macie model bezworkowy to inna sprawa. 

sprzątamy

Środki czystości

Nie będę tu podawać konkretnych firm, bo u każdego może sprawdzić się coś innego, jednak warto zaopatrzyć się w skuteczne środki czystości. Na rynku wciąż pojawiają się nowe produkty, a moja mama to kopalnia wiedzy w tym temacie. Wciąż znajdzie coś fajnego i przydatnego w sprzątaniu. W związku z tym, że mieszka w Niemczech, stamtąd pochodzą moje produkty do czyszczenia, ale w Polsce również znajdziemy ich odpowiedniki. Znacznie to ułatwia  i przyspiesza sprzątanie. Poniżej przykładowe zdjęcie moich środków czystości.

produkty-do-sprzątania

Odpowiednia kolejność sprzątania

Niby każdy o tym wie, ale zapominamy o prostych zasadach, jak ścieranie kurzy zaczynając od najwyższej półki, najpierw zamiatamy schody później dolne piętro mieszkania, nie chodzimy po mokrej podłodze, nawet gdy coś musimy zabrać z tamtego miejsca itp. Dobra organizacja naszych porządków domowych ułatwi i przyspieszy nam pracę. Ja zazwyczaj przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac wyciągam wszystkie środki czystości i przybory do sprzątania, jakie się przydadzą do ogarnięcia mieszkania. Zaczynam od tych najprostszych i najkrótszych czynności, a na końcu zostawiam odkurzanie i mycie podłóg, które trwa najdłużej. Oczywiście każdy z was może mieć swój system, jednak dobrze jest go odpowiednio ułożyć, aby nie marnować czasu. 

fajne-zdjęcia_profil-instagram

jak-utrzymać-porządek

Copyright © 2016 Kasia Koniakowska Blog , Blogger